زمان مناسب برای خوردن میوه

میوه و سبزیجات از مواد غذایی مفید و ضروری برای رشد و ادامه حیات بدن انسان است. غنی بودن این محصولات از مواد مغذی، ویتامین‌ها و چربی‌های مفید از جمله مواردی است که این مواد را جزء جدایی ناپذیری از برنامه غذایی ما نموده است. یکی از مواردی که در مورد خرید میوه و سبزیجات همواره مورد بحث بوده، این مساله است که زمان مناسب برای خوردن میوه و سبزیجات چه زمانی است؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ داده و شایعاتی که ممکن است تا کنون بارها شنیده باشید را بررسی نماییم.

 

خوردن میوه در صبح

بسیاری از متخصصان تغذیه در سراسر جهان بر این عقیده‌اند که بهترین زمان برای مصرف میوه، خوردن آن در اول صبح همراه با یک لیوان آب است. این کار علاوه بر کمک به جذب حداکثری مواد مغذی موجود در آن‌ها، موجب کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌ها نیز می‌گردد. این امر به دلیل سرشار بودن میوه‌ها از آنتی‌اکسیدان است که یکی از مهم‌ترین موارد در جلوگیری از ابتلا به سرطان است. جدا از این‌ها، خوردن میوه در اول صبح یک وعده صبحانه لذیذ و کامل است که می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای کسانی که از خوردن صبحانه فراری‌اند. هم‌چنین می‌تواند به عنوان روشی برای ترغیب کودکان به خوردن صبحانه و یا میوه بکار گرفته شود.

خوردن میوه بین وعده‌های غذایی

زمان دیگری که برای مصرف میوه توسط متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌شود میان وعده‌های غذایی است. زیرا در این زمان فرآیند هضم و جذب مواد غذایی بخوبی صورت می‌گیرد. علاوه بر جذب بهتر، مصرف میوه در میان وعده‌های غذایی و در واقع میان وعده، یکی از روش‌های مناسب برای کنترل و یا کاهش وزن است. زیرا میوه‌ها کالری پایینی داشته و سرشار از مواد مفید برای بدن می‌باشند و خوردن آن‌ها به سیر ماندن شما کمک کرده و باعث می‌شوند در وعده‌های اصلی نیز زیاده روی نکرده و به میزان مناسبی غذا میل کنید.

همچنین متخصصان بر این باورند که همواره باید فاصله‌ای ۳۰ دقیقه‌ای میان مصرف میوه‌ها و وعده‌های غذایی اصلی وجود داشته باشد.  بیماران دیابتی نیز باید حداقل ۲ ساعت بعد از غذا و یا ۱ ساعت قبل از غذا میوه مصرف نمایند.

 

خوردن میوه قبل و بعد از تمرین

یکی دیگر از زمان‌هایی که توسط متخصصان تغذیه برای خوردن میوه توصیه می‌شود قبل و بعد از تمرین‌های ورزشی است. خوردن میوه قبل از تمرین به شما کمک می‌کند تا در هنگام ورزش انرژی لازم را داشته باشید. موز و انبه از میوه‌هایی هستند که مصرف آن‌ها قبل و بعد از تمرین ورزشی توصیه می‌شود.

 

قبل از خواب میوه نخورید!

میوه‌ها نیز جزو مواردی از لیست بلند بالای مواد غذایی ای هستند که مصرف آن‌ها قبل از خواب توصیه نمی‌شود. زیرا خوردن آن‌ها قبل از خواب موجب برهم زدن تعادل مورد نیاز برای خواب شده و در موقعی که بدن نیاز دارد تا سطح انرژی خود را پایین بیاورد، موجب بالا رفتن آن می‌شود.

دیدگاهی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart