چگونه میوه و سبزی بخریم؟

همه ما نکاتی را از پدران خود آموخته‌ایم که میوه خوب یا سبزی تازه چه مشخصاتی دارند و هنگام خرید آن‌ها به چه مواردی باید توجه کرد. اکثر این موارد تا حد زیادی درست می‌باشند و برای آن‌ها دلایل علمی نیز وجود دارد. اما در این میان مواردی نیز هستند که ممکن است به آن‌ها دقت نکرده باشیم یا اینکه تا به امروز به‌اشتباه از این نکات استفاده می‌کرده‌ایم. در این مقاله قصد داریم شما را با مسائلی آشنا کنیم که همواره راهنمای شما در هنگام خرید میوه و یا سبزیجات باشد.

 

معمولاً بهتر است هنگام خرید میوه و سبزیجات انواع کوچک‌تر را انتخاب نمایید و تا حد امکان از خرید موارد سایز بزرگ خودداری کنید. به این دلیل که محصولات کوچک‌تر طعم بهتری داشته و بخصوص در مورد میوه‌ها، شیرین‌تر نیز هستند.

هنگام خرید میوه بیش از ظاهر به وزن آن‌ها توجه نمایید زیرا میوه‌های سنگین آبدارتر بوده و معمولاً طعم بهتری نیز دارند. به‌عنوان‌مثال انارهایی که سنگین‌ترند دارای دانه‌های سفت و پر آب بوده، همچنین طعم بهتری نیز دارند.

رنگ میوه همه‌چیز نیست! میوه‌های مختلف انواع گوناگونی دارند که هرکدام ممکن است دارای رنگ‌بندی و گاها شکل‌های ظاهری متفاوت باشند. این مسئله در مورد زردآلو، هلو و سیب بسیار مشاهده می‌شود. به دلیل اینکه مثلاً سیب زرد مدل‌های مختلف داشته و کم‌رنگ بودن یک سیب یا هلو نشانگر بی‌کیفیت بودن و یا کم بودن خواص هلو نبوده و ممکن است تنها به علت تفاوت نژادی باشد.

در مورد بسیاری از میوه‌ها تنها رنگ نشان‌دهنده رسیده بودن است. از این قبیل می‌توان به آناناس اشاره نمود. آناناسی که به‌طور کامل رسیده باشد سبز بوده و همراه با بخش‌های طلایی‌رنگ می‌باشد.

برای خرید پیاز انواعی را انتخاب نمایید که سفت و محکم می‌باشند و فاقد بو و یا دارای بوی بسیار کمی می‌باشند. هرچه بوی پیاز بیشتر باشد ماندگاری آن کمتر بوده، همچنین نرم‌تر می‌باشد.

شاید رنگ نشانه دقیقی برای تشخیص میوه و یا سبزی مرغوب نباشد اما در مورد کلم بروکلی هرچه تیره‌تر باشد فشرده‌تر بوده و طعم و خواص بیشتری دارد.

در هنگام انتخاب سبزیجات برگ‌داری که ساقه‌های بلند و یا ضخیمی دارند علاوه بر برگ، به وضعیت ساقه نیز دقت کنید که از بافت خوبی برخوردار بوده و سفت و تازه باشند.

در مورد انتخاب محصولاتی همچون هویج، ترب و یا شلغم بهتر است به سراغ مواردی بروید که برگ‌های قسمت بالایی‌شان هنوز به آن‌ها متصل است زیرا این موارد احتمالاً تازه‌تر بوده و طعم بهتری خواهند داشت.

در خرید سیب‌زمینی تازه توجه داشته باشید پوست آن باید به‌راحتی قابل خراشیدن باشد در غیر این صورت ممکن است خیلی تازه نباشد. نکته مهم دیگر در مورد سیب‌زمینی که باید به آن دقت کرد این است که در صورت مشاهده جوانه بر سطح آن از خرید خودداری نمایید.

هندوانه نیز از مواردی است که شاید هرکس روشی برای انتخاب آن داشته باشد. نکته کلی سنگین بودن هندوانه با توجه به سایز آن است؛ همچنین توجه داشته باشید هندوانه رسیده و شیرین بر روی پوست خود لکه‌های زردرنگی دارد که نشان از رسیده و خوب بودن آن دارد. برای اطلاعات بیشتر درباره خواص هندوانه این مطلب را از دست ندهید

مسئله مهم و اصلی نیز خرید میوه و سبزیجات خرید محصولات تازه است. نکاتی که گفته شد مواردی است تا حد امکان تلاش شد به‌طورکلی ارائه شود تا راهنمای شما در خرید انواع محصولات کشاورزی باشد. اما همیشه نمی‌توان این موارد را رعایت کرد زیرا اغلب همه محصولات به‌صورت تازه و دست‌اول نبوده و یا قیمت‌های غیرمنطقی‌ای دارند. راه‌حل بهینه‌تر در این زمان خرید اینترنتی میوه است تا علاوه بر تحمل نکردن سختی‌های رفت‌وآمد و خرید و نیز احتمال نیافتن محصولات باکیفیت، با قیمت معقولی نیز خرید نمایید.

دیدگاهی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart